Stop mikrogranulki

Szybkie wycofanie produktów z plastikowymi mikrogranulkami jest kluczowe.
Małe fragmenty plastiku dodawane są do tysięcy produktów codziennego użytku na całym świecie.

Owe granulki, ledwo widoczne gołym okiem, z naszej łazienki trafiają najpierw do systemu kanalizacyjnego.

Oczyszczalnie nie są w stanie ich wyłapać i w ten sposób niepozorne plastikowe cząsteczki przyczyniają się do światowego zanieczyszczenia naszych mórz i oceanów.

Ryby oraz inne morskie stworzenia pochłaniają lub po prostu jedzą owe granulki.

Plastikowe mikrogranulki nie ulegają biodegradacji, więc gdy trafią do morza nie rozkładają się i są niemożliwe do wyeliminowania.

Owe granulki są przekazywane zgodnie z łańcuchem pokarmowym aż w końcu mogą trafić na nasz stół.
Mają też miejsce pozytywne zmiany, np. niektórzy producenci coraz częściej rezygnują z plastikowych 8 mikrogranulek w swoich produktach zastępując je biodegradowalnymi zamiennikami.

Mimo to sytuacja jest wciąż alarmująca, a do rynku wolnego od plastikowych mikrogranulek droga jeszcze daleka.

Międzynarodowa aplikacja na smartphone’a
Dwie holenderskie organizacje: North Sea Foundation oraz Plastic Soup Foundation stworzyły ową aplikację w 2012 w ramach kampanii “Załatw mikrogranulki”.
Aplikacja umożliwiała konsumentom w Holandii zeskanowanie konkretnego produkt i sprawdzenie czy zawiera on plastikowe mikrogranulki.
Od lata 2013 roku, UNEP i środowisko skupione wokół brytyjskiej organizacji pozarządowej Fauna and Flora International współpracują nad dalszym rozwojem aplikacji do użytku międzynarodowego.

Jak korzystać z aplikacji ?

Gratulacje! - jeśli już ją ściągnąłeś lub ściągnęłaś to pierwszy krok masz już za sobą.

Wybierz swój kraj, a następnie za pomocą smartphone’a zeskanuj kod paskowy danego produktu, który chcesz sprawdzić.

Aplikacja określi czy dany produkt zawiera mikrogranulki z tworzywa sztucznego czy też nie zawiera, za pomocą koloru:

Czerwony: Produkt zawiera mikrogranulki plastiku;

Pomarańczowy: Produkt wciąż zawiera plastikowe mikrogranulki, ale producent zapewnił o ich wyeliminowaniu w podanym czasie;

Zielony: Produkt nie zawiera plastikowych mikrogranulek

 

Dopiero niedawno stało się jasne, że:

Mikrogranulki używane są w tysiącach produktów pielęgnacyjnych codziennego użytku, takich jak pasta do zębów, krem do golenia, żel pod prysznic czy peeling;
Pojedynczy produkt może zawierać nawet kilka tysięcy takich plastikowych mikrogranulek;
Mikrogranulki mogą stanowić aż do 10% składu pojedynczego produktu;
System oczyszczalni nie odfiltrowuje drobnych fragmentów plastikowych mikrogranulek z naszych ścieków i są one obecne także w odzyskanej wodzie;
Mikrogranulki znajdują się w całym środowisku morskim (od Jeziora Genewskiego do Bieguna Północnego);
Mikrogranulki nie są biodegradowalne;
Są przyswajane przez różne morskie gatunki;
W ten sposób trafiają do łańcucha pokarmowego;
Łączą się z toksycznymi i niebezpiecznymi substancjami POP;


Dostępne są naturalne, biodegradowalne i równie atrakcyjne alternatywne składniki, takie jak mielone lub rozdrobnione fragmenty łupin orzechów lub kryształków soli.

Podczas gdy wytwórcy wciąż używają mikroplastiku w swoich produktach, liczne organizacje biją na alarm.

W 2011 holenderska organizacja North Sea Foundation skierowała apel do firm używających mikrogranulek do jak najszybszego zaprzestania tej praktyki.

W wielu przypadkach odpowiedzi producentów były wymijające i składały się ze sloganów twierdzących, że dane produkty spełniają wszystkie wymogi i są bezpieczne dla konsumenta:

Ich produkty spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa;
Ich produkty są całkowicie bezpieczne dla konsumentów;
Nie istnieją żadne ograniczenia prawne uniemożliwiające korzystania z mikrogranulek;
Obecność mikrogranulek w oceanach przypisuje się degradacji większych resztek tworzywa sztucznego;
Względny udział ich produktów w zanieczyszczeniu wód morskich jest minimalny;
Nie może być udowodnione, że mikrogranulki obecne w oceanach pochodzą z ich produktów;

Żadna z firm nie może uzasadnić swoich oświadczeń.

Plastic Soup Foundation dostrzegła powagę problemu i rozpoczęła w 2012 wraz z North Sea Foundation kampanię Beat the Microbead („Załatw mikrogranulki”).

Wspólne starania obu organizacji okazały się bardzo skuteczne. Kampania która obecnie jest wspierana przez bardzo wiele organizacji z całego świata, domaga się:

Zaprzestania stosowania mikroplastiku przez producentów;
Zaprzestania sprzedaży produktów zawierających mikrogranulki;
Nie kupowania i nie korzystania przez Konsumentów z produktów zawierających mikrogranulki;
Rządowego zakazu wyskorzystywania mikrogranulek w produktach pielęgnacyjnych codziennego użytku.

Obie organizacje pozarządowe wspólnie opublikowały stanowisko.

Aplikacja na smartphone’a mająca pomóc konsumentom śledzić wydarzenia z kampanii: Załatw mikrogranulki ‘’została opracowana i uruchomiona w listopadzie 2012 rok.

Aplikacja na smartphone’a ma pomóc konsumentom w wystrzeganiu się produktów zawierających plastik. Umożliwia ona zeskanowanie kodu danego artykułu i sprawdzenie czy zawiera on plastikowe mikrogranulki. Wciąż trwają prace nad aktualizacją narodowych baz danych. Pojawienie się aplikacji było wielkim sukcesem i przyciągnęło wiele uwagi mediów.

Holenderskie firmy (Rituals, De Tuinen, Etos, Hema, Kruidvat i Trekpleister) niemal natychmiast zareagowały i zaczęły wycofywać mikrogranulki z produktów. W grudniu 2012 roku, międzynarodowa firma farmaceutyczna Unilever została poproszona do działania w skoordynowanej międzynarodowej kampanii na Twitterze. W przełomowym ruchu, Unilever zgodziła się zaprzestać używania mikrogranulek w swoich produktach w całym ich globalnym portfolio.

Kampania na Twitter została wykonana z pomocą organizacji pozarządowych z całego świata. Inne kraje rozpoczęły kampanię i opracowały własne pomysły, na przykład Project Blue Sea w Niemczech i 5Gyres w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu 2013 roku Komisja Europejska, wraz z rządem niemieckim, zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą zapobieganiu i zarządzaniu odpadami w wodzie morskiej w państwach europejskich w Berlinie.

Jeroen Dagevos (North Sea Foundation)) i Maria Westerbos (Plastic Soup Foundation) mówili o sukcesie kampanii i oraz jak udało im się przekonać firmy do zaprzestania korzystania z mikrogranulek. International Conference on Prevention and Management of Marine Litter in European States.

Kilka miesięcy później UNEP i Fauna and Flora International zaczynają finansować międzynarodową aplikację dostępną dla platform Windows Phone, iOS, Android w pięciu językach.

Firmy międzynarodowe L'Oréal, Colgate / Palmolive, Beiersdorf, Procter & Gamble oraz Johnson & Johnson podążyły za przykładem Unilever oraz w ciągu 2013 roku zobowiązały się do zaprzestania używania mikrogranulek. Niestety, nie wszystkie z tych firm wyznaczyły termin, w którym planują całkowite wycofane mikrogranulek.

W październiku 2013 roku międzynarodowa Aplikacja i strona zostały uruchomione. Miało to miejsce na II Globalnej Konferencji Land-Ocean Connections (GLOC-2), międzynarodowej konferencji organizowanej wspólnie przez UNEP i rząd Jamajki w Montego Bay na Jamajce.

Konsumenci na całym świecie mogą teraz skanować swoje produkty dzięki nowej aplikacji i będą mogli dodawać nowe produkty do bazy danych. Dzięki aplikacji, produkty są stale sprawdzane na niepożądaną obecność mikrogranulek.

‘’Załatw Mikrogranulki ‘’jest kampanią , która ostatecznie stawia władzę w rękach konsumentów.
2014, drugi kwartał

Kampania BTMB wygrywa holenderskie PR Awards w kategorii non-profit.

Kampania ‘’ Załatw Mikrogranulki ‘’ jest wymieniona w nowym raporcie UNEP Valuing Plastic: "Wybitna Holenderska organizacja non-profit, Plastic Soup Foundation pracuje również nad tym by przynieść kres zanieczyszczeniom mikroplastikiem w środowisku morskim dzięki ich aplikacją dla smartfonu zwanej" Beat the Bead ",
2014, III kwartał

‘’Załatw Mikrogranulki ‘’ określa się jako najlepszą aplikację mobilną w kategorii Environment & Health of World Summit Award-mobile content.
2014, IV kwartał

62 organizacji pozarządowych z 31 krajów wspiera Beat Microbead.

Patronat Medialny